28 State Championships
21 State Runners-Up
32 State Final Four
37 State Quarter-Finalists
79 Regional Championships
84 District Championships
161 Catholic League Championships
26 Oakland County Championships

 
SPRING 2020
SOCCER
Favorite Back: Adrianna Tartagila
Favorite Junior: Adrianna Tartagila
 
TRACK & FIELD
Favorite Coach: Mike Montijo
400m Dash: Mackenzie Sullivan
Favorite Junior: Mackenzie Sullivan
 
WINTER 2019-2020
BASKETBALL
District Champions!
Catholic League Champions!
BCAM's Best: Julia Bishop
Honorable Mention: Maya White
Team All-Academic
All-State Honorable Mention: Julia Bishop
Division 1 Honorable Mention: Julia Bishop
All-North Coach Of The Year: Gary Morris
All-North 2nd Team: Julia Bishop
All-North Honorable Mention: Maddie Kenney, Alexis Roberts, Maya White
Division 1 Honorable Mention: Julia Bishop
All-North Coach Of The Year: Gary Morris
All-North 1st Team: Julia Bishop
All-North 3rd Team: Maya White
All-North Honorable Mention: Alexis Roberts
All-Catholic: Julia Bishop, Alexis Roberts
All-League: Madeline Kenney, Maya White
All-Academic: Mary Shah
Coach Of The Year: Gary Morris
 
BOARDERCROSS
State Finals: Individual
1st Place: Sam Fee
7th Place: Sophie Chiminski
25th Place: Mae Korte
 
BOWLING
Catholic League Champions!
 
DANCE
National Semifinalists!
Anna Buckman
 
FIGURE SKATING
Favorite Coach: Michelle Sibley
Favorite Freshman: Abigail Maroun
Favorite Junior: Jo Thompson
Favorite Senior: Isabelle Fanning
 
ICE HOCKEY
Catholic League Champions!
MMGHSHL All-State
Second Team: Maggie Murphy
Honorable Mention: Kayla Gendjar, Grace Reeber, Daria Rorick, Sydney Takla
All-Catholic: Elise Brown, Ashley Manning, Maggie Murphy
All-League: Kayla Gendjar, Daria Rorick
All-Academic: Megan Demshuk
Favorite Coach: Rebecca Guerriero
Favorite Goalie: Charlotte Syke
Favorite Freshman: Kayla Gendjar
Favorite Sophomore: Daria Rorick
Favorite Junior: Lindsey Walton
 
POMPON
State Runner-Up!
All-Catholic: Brooke Hegarty, Rachel Pierson
All-League: Qeren Blakey
All-Academic: Bridget D'Amore
 
SKIING
Favorite Coach: Tom Gable
Favorite Freshman: Ella Sinawi
Favorite Sophomore: Brenna VanDenBerg
Favorite Junior: Isabella Morganti
Favorite Senior: Julia Crowley
 
FALL 2019
CROSS COUNTRY
Favorite Freshman: Stella Johnson
Favorite Sophomore: Lily Fromm
 
FIELD HOCKEY
MHSFHA State Quarterfinalists!
D2 East All-State Team: Angela Rea, Bella VanSolkema
All-Catholic: Angela Rea, Sydney Takla
All-League: Keiley Black, Julia Rea, Bella VanSolkema
All-Academic: Juliana Petrucci
Favorite Coach: Kristina Sikora
Favorite Forward: Libby Chevalier
Favorite Freshman: Riley Hollis
Favorite Fullback: Grace Fadool
Favorite Goalie: Gabi Micallef
Favorite Midfielder: Julia Rea
 
GOLF
All-Academic: Elyse Zurawski
Favorite Freshman: Chloe Vig
 
SWIM & DIVE
STATE CHAMPIONS!
Catholic League Champions!
Oakland County Champions!
All-American: Greta Gidley
Swim Coach of the Year: Mike Venos
Dream Team: Greta Gidley, 100 Freestyle (50.53)
All-State
200 Medley Relay: Julia Coffman, Emma May, Sarah Puscas, Samantha Diaz
200 Freystyle: Kylie Goit, Chloe Pulick, Lindsey Case
200 IM: Greta Gidley
Diving: Ciara McCliment
100 Butterfly: Sarah Puscas, Samantha Diaz
100 Freestyle: Greta Gidley
500 Freestyle: Katherine Hutter, Sarah Puscas, Kylie Goit, Lindsey Case
200 Freestyle Relay: Samantha Diaz, Madeline Basa, Kylie Goit, Greta Gidley
400 Freestyle Relay: Samantha Diaz, Kylie Goit, Chloe Pulickm Greta Gidley
 
VOLLEYBALL
STATE CHAMPIONS!
Semifinalists!
Quarterfinalists!
Regional Champions!
District Champions!
Catholic League Champions!
National: Jess Mruzik
Michigan: Jess Mruzik
Girls Athlete of the Year: Jess Mruzik
Volleyball Player of the Year: Jess Mruzik
All-American 1st Team: Jess Mruzik
Miss Volleyball: Jess Mruzik
All-State 1st Team: Charli Atiemo, Julia Bishop, Jess Mruzik
All-State 3rd Team: Ellie Tisko
All-Region: Charli Atiemo, Julia Bishop, Kaylin Collins, Jess Mruzik, Ellie Tisko
All-Catholic: Charli Atiemo, Julia Bishop, Jess Mruzik
All-League: Kaylin Collins, Genevieve Sale, Ellie Tisko
All-Academic: Camille Compton
Coach of the Year: Loretta Vogel
Walt Bazylewicz Athlete of the Year: Jess Mruzik (Volleyball)
National HS Player of the Year: Jess Mruzik
Athlete of the Year Nominee: Jess Mruzik
CLASS OF 2020
Keiley Black: Lacrosse, Albion College
Anna Buckman: Dance, Grand Valley State University
Alex Callaghan: Swimming, Lynn University
Julia Coffman: Swimming, Michigan State University
Lindsey Case: Swimming, Hope College
Ashley Doyle: Rowing, Ohio State University
Mackenzie Foy: Triathlon, Liberty University
Isabella Genise: Swimming, John Carroll University
Kylie Goit: Swimming, Michigan State University
Emily Guerrera: Swimming, Xavier University
Tierney Janovsky: Swimming, Providence College
Jenna Kozal: Sailing, Marquette University
Marina Lamphier: Sailing, Drexel University
Jess Mruzik: Volleyball, University of Michigan
Chloe Pulick: Rowing, University of Michigan
Sarah Puscas: Swimming, Grand Valley State University
Isabelle Sawicki: Rowing, University of Michigan
Jocelyn Smith: Tennis,  Adrian College
Makena White: Soccer, Lawrence Tech University