2016 Mercy Volleyball: Honors/Highlights, Schedules/Scores, & Rosters

 
District Champions!
 
MIVCA Honors

All-State 3rd Team
Jess Mruzik
All-State Honorable Mention
Lauren Hunter
Academic All-State: Team (3.6!)
Academic All-State: Individual
Michelle Greenwood
Jordyn Kreucher
Kennedy Kuffner
Alexandra Sanderson
All-Region
Lauren Hunter
Kennedy Kuffner
Jess Mruzik
 
Catholic League Honors

All-Catholic
Lauren Hunter
Jess Mruzik
All-League
Kennedy Kuffner
Allie Sanderson
All-Academic
Jordyn Kreucher

Press Honors
All-County 2nd Team
Jessica Mruzik
All-County 2nd Team
Lauren Hunter
All-County 2nd Team 
Kennedy Kuffner
All-Area First Team
Lauren Hunter
Kennedy Kuffner
All-Area Second Team
Elizabeth Susitko
Honorable Mention
Colleen Hadley
Bella McDonald
Jordyn Kreucher
Sloan Horejsi
 
 

Day

Date

Opponent/Event

Time/Score

Sat

8/20

@ Lake Orion Early Bird Invitational

W vs. Frankenmuth: 2-0

W vs. Country Day: 2-0

W vs. Troy: 2-0

W vs. Romeo: 2-1

L vs. Northville: 1-2

Sat

8/27

@ Mt. Morris Tournament

W vs. Midland Dow: 2-0

W vs. Milan: 2-0

W vs. Edison: 2-0

W vs. Mason: 2-0

W vs. Davison: 2-0

W vs. Bloomfield Hills: 2-0

Sat

9/3

@ Bedford Tournament

W vs. Bronson: 2-0

W vs. Adrian: 2-0

W vs. Salem: 2-0

W vs. Leleand: 2-0

W vs. Bedford: 2-0

W vs. SMCC: 2-0

Wed

9/7

@ Troy H.S. Quad

W vs. Troy: 2-0

W vs. Romeo: 2-1

W vs. Mt. Morris: 2-0

Wed

9/14

vs. Marian

L: 3-1

(19-255. 25-22. 28-30, 24-26)

Sat

9/17

@ Goodrich Tournament

L vs. Eisenhower: 1-2

W vs. Lapeer: 2-0

W vs. ___: 2-0

W vs. NDP: 2-1

L vs. Eisenhower: 1-2 

Wed

9/21

@ Divine Child

W: 3-1

Wed

9/28

vs. Ladywood

W: 3-0

Sat

10/1

@ Saline Invitational

W vs. Pioneer: 2-0

W vs. TC Central 2-0

W vs. Canton: 2-0

W vs. Pioneer: 2-0

L vs, Saline: 1-2

Wed

10/5

vs. AAGR

W: 3-1

25-21, 25-19, 19-25, 25-14

Wed

10/12

@ Regina

W: 3-0

Sat

10/15

@Beast of the East (Blue Water)

W vs. Corunna: 2-0

W vs. Troy: 2-0

W vs. Mattawan: 2-1

W vs. GR Christian: 2-0

L vs. Clarkston: 0-2

Mon

10/17

@ Clarkston

W: 3-2

Wed

10/19

CHSL Semi Final vs. Ladywood

W: 3-0

Mon

10/24

CHSL Finals @ Madonna vs. AAGR

L: 1-3

Sat

10/29

@ Maple Forest Invite

9 am

Wed

11/2

MHSAA Districts @ Farmington 

vs. West Bloomfield

W: 3-0

Fri 11/4

MHSAA Districts @ Farmington 

vs. Harrison

W: 3-0

Tue

11/8

MHSAA Regionals @ Howell

vs. Brighton

W: 3-0

Thu 11/10

MHSAA Regionals @ Howell

vs. Novi

L: 0-3
 

Sat

8/20

@ Lake Orion Tournament

T vs. L'Anse Creuse North: 1-1

T vs. Saline: 1-1

W vs. Stoney Creek: 2-0

L vs. Lake Orion: 0-2 

Sat

8/27

@ Novi Tournament

L vs. Utica: 2-0

L vs. Churchill: 2-0

L vs. Lake Orion: 0-2

L vs. Seaholm: 0-2 

Thu 9/8 @ Troy Quad

W vs. Mt. Morris: 2-0

W vs. Troy: 2-1

Sat

9/10

@ Bedford Tournament

T vs. New Boston Huron: 1-1

T vs. Ida: 1-1

W vs. Hanover Horton: 2-0

L vs. Churchill: 1-2 

Wed

9/14

vs. Marian

W: 2-1

13-25, 25-22, 26-24

Sat

9/17

@ Saline Invitational

T vs. Churchill: 1-1

W vs. Pioneer: 2-0

T vs. Canton: 1-1

W vs. GPS: 2-0

W vs. Seaholm: 2-0

W vs. Airport: 2-0

Wed

9/21

@ Divine Child

W: 2-0

25-23, 25-12

Sat

9/24

@ JV Beast of the East (Blue Water)

W vs. Avondale: 2-0

T vs. GPN: 1-1

W vs. SMCC: 2-0

W vs. Stoney Creek: 2-0

L vs. Bedford: 0-2

Wed

9/28

vs. Ladywood

W: 2-1

25-12, 24-26, 25-7

Sat

10/1

@ Marian Tournament

L vs. Dakota: 0-2

T vs. Clarkston: 1-1

W vs. Bloomfield: 2-0

L vs. Loake Orion: 0-2 

Wed

10/5

vs. AAGR

W: 2-0

25-14, 25-23

Wed

10/12

@ Regina

W: 2-0

25-17, 25-16

Sat

10/15

@ Howell Tournament

W vs. DC: 2-0

W vs. Williamston: 2-0

W vs. Milford: 2-0

W vs. Fowlerville: 2-0

L vs. Midland: 0-2

Mon

10/17

@ Clarkston

L: 2-1

14-25, 26-24, 17-25

Day

Date

Opponent/Event

Time/Score

Sat

8/27

@ Lake Orion Tournament

 

Thu

9/8

@ Troy H.S. Quad

W vs. Mt. Morris: 2-0

W vs. Troy: 2-0

W vs. Lapeer: 2-1

Sat

9/10

@ Saline Tournament

 

Wed

9/14

vs. Marian

L: 0-2

Sat

9/17

@ Fr. Beast of the East (Blue Water)

 

Wed

9/21

@ Divine Child

 

Sat

9/24

@ Mt. Morris Tournament

 

Wed

9/28

vs. Ladywood

4:30 pm

Sat

10/1

@ Salem Tournament

 

Wed

10/5

vs. AAGR

W: 2-0

25-20, 25-22

Wed

10/12

@ Regina

4:30 pm

Sat

10/15

@ Marian Tournament

9 am

Mon

10/17

@ Clarkston

4:30 pm

Sat

10/22

End of the Year Classic @ MI Elite Warren

9 am

 

#

 

 

Gr.

Ht.

Pos.

1

Alexandra

Sanderson

12

5’7”

L/DS

2

Elizabeth

Susitko

12

5’8”

S

3

Kennedy

Kuffner

12

5’10”

OH

4

Grace

Kane

10

5’5”

L/DS

6

Emily

Susitko

10

5’11

OP

7

Logan

Beyer

10

5’10”

OH/MH

13

Jordyn

Kreucher

12

6’

MH

14

Lauren

Hunter

11

5’10”

OH

16

Bella

McDonald

12

5’11”

OH

24

Mallory

Conrad

10

5’10”

MH

33

Michelle

Greenwood

12

6’

MH

37

Jessica

Mruzik

9

6’

OH

MGR Libby Miodonski 11  

Coach: Loretta Vogel

Assistant Coaches: Mallory Kopa, Andrew Thompson, & Charisse Youmans
 

#

 

 

Gr.

5

Grace

Szczepanik

11

10

Hally

Neufeld

10

15

Ella

Loussia

10

19

Madison

Martin

10

20

Kylie

Scott

10

27

Camille

Compton

9

32

Isabelle

Sawicki

9

34

Ceara

Guerin

10

35

Genevieve

Sale

9

38

Kayla

Shields

9

40

Lauren

Sullivan

10

41

Ellie

Anderson

10

43

Frannie

Lauck

9

50

Emily

Marzolino

10

Coach: Derek Williams
 
 

#

 

 

46

Katherine

Najor

8

Samantha

Sesi

17

Faith

Dallo

18

Sam

Fee

21

Kennedy

Kovarik

23

Grace

Flynn

25

Lily

Beasley

26

Gabrielle

Ibrahim

29

Savannah

Najor

30

Angelina

Thweni

31

Anna

Sauer

36

Ava

McElmeel

42

Lauren

Krill

MGR

Phelan

Storck

Coach: Charisse Youmans